Wykładane w paśnikach pożywienie powinno być dodatkiem, uzupełnieniem tego, co zwierzęta same znajdą. To ma być dokarmianie, a nie karmienie. Zwierzęta dzikie do prawidłowego rozwoju potrzebują wielu różnych składników, które zapewniają im zjadane rośliny, dlatego w karmnikach wykłada się różnorodny pokarm. Najczęściej są to siano, brukiew, marchew, buraki, kapusta, żołędzie, kasztany, orzechy, kukurydza i inne ziarna zbóż. Pokarmy soczyste są niezbędne dla zwierząt, ponieważ zapewniają im wodę, bez której zginęłyby, mimo że las jest zasypany śniegiem. Dokarmianiem dzikich zwierząt w zimie zajmują się głównie leśnicy i koła łowieckie oraz ekolodzy, przygotowują drewniane paśniki dla zwierzyny płowej, a dla dzików – buchtowiska, czyli specjalne paśniki na ziemi, gdzie wysypuje się pokarm. Dokarmiać należy systematycznie i w stałych lokalizacjach, gdyż zwierzęta do nich wracają.
Podczas tegorocznej akcji zebraliśmy 1901 kg karmy tj. kasztanów, żołędzi, orzechów, kukurydzy. Uczniowie i przedszkolaki, którzy znacząco włączyli się w zbiórkę to:
A. Sionek kl. 6 (250kg)
J. Pawlik gr. „Pszczółki” (150kg)
A. Mróz kl. 7 (120kg), K. Mróz kl. 5 (120kg), A. Mróz gr. „Smerfy” (120kg)
D. Tobiasz kl. 8 i P. Tobiasz kl. 5 (109 kg)
A. Hys kl. 3 i L. Hys kl. 2 (71 kg).
M. Głowacka gr. „Biedronki”(52kg), J. Głowacki kl. 4 (51kg)
Ł. Żak gr. „Pszczółki” (50kg)
N. Drożdż kl. 3 i B. Drożdż gr. „Biedronki” (46kg)
J. Michalczyk gr. „Krasnoludki” i A. Michalczyk gr. „Biedronki” (46 kg)
A. Naumczyk gr. „Pszczółki” (36kg), F. Naumczyk kl. 3 (34 kg)
K. Paziewski gr. „Misie” (24kg)
A. Bajkowska kl. 2 (22 kg),
N. Chodkiewicz gr. „Krasnoludki” (22 kg)
G. Nitka gr. „Biedronki” (20 kg), M. Nitka gr. „Misie” (22 kg)
Wyżej wymienieni uczniowie szkoły podstawowej i przedszkolaki odebrali nagrody ufundowane przez koło łowieckie „Ursus”. Gratulujemy!
Dla wszystkich, którzy brali udział w akcji ogromne podziękowania:)
Aneta Hys – koło przyrodnicze