Owoce i warzywa w szkole

2022/2023

W ramach programu „Owoce i warzywa w szkole” klasa II zrobiła zdrowe, owocowe, kolorowe szaszłyki. W sali lekcyjnej zawisła gazetka promująca zdrowy styl życia i zachęcająca do zdrowego odżywiania.

              

4 października odbyła się akcja „Słodkie, słone przekąski – kup, pomóż troszeczkę”. Podstawą przygotowania wielu smakołyków były warzywa i owoce.

2019/2020

Wiem co jem!

W ramach zajęć z edukacji technicznej uczennice klasy II zrobiły piramidę zdrowia techniką kolażu.

Umiemy zdrowo nie tylko jeść, ale też przygotowywać to jedzenie 🙂

Uczennice klasy II na zajęciach przygotowały bardzo zdrowe kanapki, pełne kolorów i smaków. Przypomnieliśmy sobie zasady higienicznego przygotowywania posiłków i zasady kulturalnego zachowania przy stole.

Na koniec zajęć wszystkie przygotowane małe kulinarne dzieła sztuki zniknęły w moment.

To były najpyszniejsze kanapki świata.

2018/2019

W roku szkolnym  2018/2019  Szkoła Podstawowa w Izdebnie kolejny razrealizowała program ,,Owoce i warzywa w szkole” w ramach, którego nauczyciele podejmowali następujące działania edukacyjne mające na celu poszerzanie wiedzy uczniów na temat zdrowego stylu życia oraz utrwalenia prawidłowych nawyków żywieniowych.

Klasa I w trakcie realizacji tematu ,,Jesien ny jadłospis” szukała odpowiedzi na pytanie ,,Co to jest zdrowie?”. Uczniowie zostali zapoznani z zasadami racjonalnego odżywiania się. Dzieci dokonały podziału produktów żywnościowych i na podsumowanie zajęć wykonali sałatkę owocową. Uczniowie klasy I zostali również zapoznani ze specyfiką pracy dietetyka. Poznali miejsce warzyw i owoców w najnowszej piramidzie żywieniowej.

Uczniowie kl. II  zostali zapoznani z gatunkami niektórych warzyw i owoców i ich wartościami odżywczymi. Została omówiona praca zawodowa i główne zajęcia ogrodnika i sadownika. Omówiono sposoby przechowywania warzyw i owoców. Uczniowie tej klasy wykonali wystawkę z przetworów, do których wykonali na technice odpowiednie etykiety. Ponadto analizowano piramidę żywieniową ze zwróceniem uwagi na uwzględnienie warzyw i owoców w życiu codziennym. W grupach planowali poszczególne posiłki zawierające owoce i warzywa.

Kl. III  w ramach edukacji przyrodniczej została zapoznana z zawartością witamin w warzywach i owocach oraz na zajęciach technicznych wykonywali surówkę warzywną i sałatkę owocową. Ponadto na zajęciach komputerowych i informatyki z klasą IV opracowała plik testowo- graficzny ,,Sałatka owocowo-warzywna”.

Zdrowy styl życia z udziałem warzyw i owoców promowano również w ramach zajęć z języka angielskiego. Uczniowie wykonali przecier owocowo-warzywny ,,smoothie”.

Dzieci uczestniczące  w programie bardzo chętnie spożywały otrzymane w szkole warzywa i owoce (jednorazowo  porcja składała się z jednego produktu warzywnego i jednego produktu owocowego) oraz aktywnie brały udział w organizowanych przez nauczycieli zajęciach edukacyjnych. Dalsza kontynuacja programu przewidziana jest w II semestrze.

***

W ramach realizacji programu klasa II na zajęciach z techniki stworzyła najnowszą piramidę zdrowia.

W trakcie kolejnych zajęć z techniki dzieci stworzyły zdrowy posiłek.