Porady dla rodziców

Wprowadzenie

Drodzy Rodzice. Dzieci, to ogromny skarb, ale również odpowiedzialność
i szereg wyzwań J. Jako psycholog szkolny, terapeuta oraz mama dwójki dzieci nieustannie poszukuję wiedzy dotyczącej m.in. wspierania rozwoju oraz skutecznych metod wychowawczych.

W tym miejscu chciałabym dzielić się z Państwem wiedzą pozwalającą nam rodzicom, jak najlepiej wspomagać nasze dzieci we wszechstronnym rozwoju. Znajdą się tu również ważne adresy i telefony, które pozwolą przezwyciężać sytuacje kryzysowe.

Życzę przyjemnej lektury

                                                                                                Sylwia Szczepaniak

 

 

Inspirujące cytaty o rodzicielstwie

 1. „Zachęcaj i wspieraj swoje dzieci, ponieważ są takie, jakie wierzysz, że są!” 

( B. Johnson)

 1. „Dziecko chce być dobre. Jeśli nie umie – naucz. Jeśli nie wie – wytłumacz. Jeśli nie może – pomóż”.  (J.Korczak)
 2. „Sposób, w jaki mówimy do naszych dzieci, staje się ich wewnętrznym
  głosem”.                                                                                                      
  (P. O’Mara)

 

 1. „Od dzieci można się wiele dowiedzieć. Na przykład, jak bardzo jesteś cierpliwy”.  (F. P. Adams)
 2. „Dzieci, które często chwalimy, są otwarte, mają poczucie własnej wartości, nie boją się ryzyka, kochają ludzi i siebie. Te zaś, które są ganione, stają się niepewne lub zbuntowane, nisko oceniają swoje możliwości (akceptacji często poszukują poza domem – np. w destruktywnej grupie), niechętnie podejmują się nowych zadań”.                       ( Carlson)
 3. „Dla naszych dzieci miłość oznacza poświęcony im czas”.                (P. Callaway)

 

 

 

 

 

 

WAŻNE ADRESY I TELEFONY:

 

Poradnia Psychologiczno Pedagogiczna

 1. Warszawska 3

08-400 Garwolin

tel.: (025) 684 – 37 – 89

tel. kom.: 535 – 957 – 826

 

Komitet Ochrony Praw Dziecka

 1. Hoża 27A lok.5, Warszawa

tel.: (022) 626 – 94 – 19

tel.: (022) 628 – 89 – 57

 

Ogólnopolski Telefon dla Ofiar Przemocy w Rodzinie – Niebieska Linia

tel.: (022) 666-00-60

tel.: 0 – 801 – 120 -002

 

Młodzieżowy telefon zaufania:

tel. (022) 620-20-51

 

Telefon Zaufania dla Osób z Problemem Alkoholowym:

tel.: (022) 842-26-00

 

 

10 kroków ku temu, by stać się lepszym rodzicem

 

 1. Miłość jest najważniejszą potrzebą wszystkich dzieci.

Jest także istotnym elementem pozytywnej dyscypliny. Im częściej okazujemy dziecku miłość przytulając je, całując i mówiąc mu “kocham cię”, tym bardziej będzie chciało udowodnić, że na nią zasługuje. Miłość pozwala dziecku zbudować pewność siebie i poczucie własnej wartości.

 1. Słuchaj uważnie tego, co mówi Twoje dziecko.

Interesuj my się tym, co robią i co czują nasze dzieci. Zapewnijmy je, że silne uczucia nie są czymś złym, jeśli wyraża się je w odpowiedni sposób nie raniąc innych. Im częściej będziemy to robić, tym rzadziej będziemy musieli je dyscyplinować.

 1. Granice są potrzebne nawet w najbardziej kochającym się związku.

Bycie rodzicem polega między innymi na wyznaczaniu granic. Granice dają dzieciom poczucie bezpieczeństwa. Naturalnym zaś je jest to, że dziecko te granice testuje. Jest to część procesu uczenia się.

 1. Śmiech pomaga rozładować napięte sytuacje.

Czasami rodzice stają się tacy poważni, że rodzicielstwo przestaje dawać im radość. Dostrzegajmy zabawne strony bycia rodzicem i pozwólmy sobie na śmiech, kiedy tylko jest to możliwe.

 1. Postrzeganie świata z perspektywy dziecka i wyobrażanie sobie, co czuje.

Przypomnijcie sobie, jak się czuliście, kiedy byliście dzieckiem i jak niezrozumiały wydawał się Wam czasem świat dorosłych. Przypomnijcie sobie sytuacje, w których  mieliście poczucie, że potraktowano Was niesprawiedliwie w imię, jak mówili dorośli  Waszego dobra.

 1. Chwal i zachęcaj swoje dziecko.

 Oczekujmy, że nasze dziecko będzie się dobrze zachowywało i zachęcajmy je do podejmowania wysiłków. Chwalmy dzieci nie za wyniki, ale za trud. Chwalmy za dobre zachowania. Im częściej będziesz „zrzędzić”, tym rzadziej Twoje dziecko będzie Cię słuchać.

 1. Szanuj swoje dziecko tak, jak szanowałabyś dorosłego.

 Pozwólmy dzieciom uczestniczyć w podejmowaniu decyzji, szczególnie tych, które go dotyczą. Uważnie słuchajmy ich zdania. Jeśli mamy zamiar powiedzieć coś przykrego, zastanówmy się jakby to zabrzmiało, gdybyśmy powiedzieli to komuś dorosłemu.

 1. Ustal porządek dnia.

Dzieci czują się bezpieczniej, kiedy mają przewidywalny porządek dnia. Warto więc, wprowadzić stałe pory posiłków, snu i głośnych zabaw.

 1. W każdej rodzinie potrzebne są pewne zasady.

Kiedy zasady zostaną ustalone warto zadbać o to, aby były konsekwentnie przestrzegane. Dzieci mogą się poczuć bardzo niepewnie, jeśli jednego dnia wprowadzamy jakąś zasadę, a następnego dnia ją odwołujemy.

10.Nie zapominaj o własnych potrzebach.

Jeżeli zajmowanie się dziećmi zaczyna za bardzo przypominać ciężką pracę
i brakuje już cierpliwości, warto przeznaczyć trochę czasu tylko dla siebie. Zrobić coś, co sprawia przyjemność. Należy o tym również pamiętać szczególnie wtedy, gdy mamy poczucie, że tracimy panowanie nad sobą i za chwilę krzykniemy na dziecko lub je poniżymy. Warto wtedy odejść na chwilę, uspokoić się i policzyć do dziesięciu. Pozwoli nam to na spokojnie ocenić daną sytuację i podjąć racjonalne działania.

 

Na podstawie broszury dostępnej na stronie www.dziecinstwobezprzemocy.pl