Przeczytaj to, proszę, Rodzicu dziecka zaczynającego przygodę z przedszkolem!

 

Pójście do przedszkola to pierwszy krok w „dorosłe życie” każdego malucha. 

Rozpoczęcie edukacji przedszkolnej to zazwyczaj bardzo ważna zmiana dla dziecka. Adaptacja do warunków przedszkolnych wymaga odpowiedniego czasu i warunków.   

          U większości dzieci okres ten trwa od kilku dni nawet do kilku miesięcy. O jego rzeczywistej długości decyduje wiele czynników, takich jak dojrzałość emocjonalna konkretnego dziecka, poziom rozwoju mowy i umiejętności komunikacyjnych, sposób, w jaki do tej pory funkcjonowało, jak również postawa rodziców w tym początkowym okresie.

W wyjątkowych sytuacjach, gdy występują duże trudności adaptacyjne, należy zastanowić się nad skorzystaniem z fachowej pomocy np. psychologa lub przesunięciem edukacji przedszkolnej dziecka na czas, gdy malec będzie bardziej dojrzały i gotowy na takie zmiany. 

Jak ułatwić dziecku przejście przez okres adaptacyjny?

Rodzicu :

 • Zanim poślesz dziecko do przedszkola, to opowiadaj dziecku o nim. Mów pozytywnie, w sposób opisowy – to pomoże zobrazować dziecku to, co je czeka w placówce.
 • Nie strasz dziecka przedszkolem, paniami z przedszkola, nauką itp. Unikaj pytań typu: „Nie będziesz płakał w przedszkolu, prawda?” i stwierdzeń np. „Zobaczysz, pani w przedszkolu cię nauczy!” – dziecko z góry założy, że w przedszkolu jest źle, skoro dzieci płaczą, a panie pewnie krzyczą na dzieci.
 • Opowiadaj dziecku o czasie, kiedy Ty chodziłeś do przedszkola. Wspominaj o przyjemnych sytuacjach z Twojego dzieciństwa.
 • Zadbaj o dostateczną samodzielność dziecka. Naucz dziecko sprawnie ubierać się i zdejmować wierzchnie ubranie, spożywać posiłki, korzystać z toalety, sprzątać po sobie zabawki. Zwróć uwagę, aby dziecko potrafiło korzystać nie tylko ze swoich sztućców i talerzyka. Zadbaj, aby umiało korzystać z toalety w różnych miejscach (nie tylko na  nocniczku).
 • Postaraj się, aby dziecko potrafiło powiedzieć dorosłemu o swoich potrzebach np. o potrzebie snu, o pragnieniu czy o potrzebie pójścia do toalety.
 • Musisz być pewny swojej decyzji o posłaniu dziecka do przedszkola. Twoje wahania dziecko szybko wyczuje, co nie ułatwi mu adaptacji do nowej sytuacji.
 • Panuj nad swoimi emocjami. Przygotuj się do zmiany związanej z posłaniem swojej pociechy do przedszkola – zorganizuj wszystko tak, aby uniknąć niepotrzebnych napięć. Bądź spokojny i zrównoważony – Twoje złe emocje wpływają na emocje i zachowanie Twojego dziecka!
 • Weź udział w „dniach otwartych” przeznaczonych dla nowoprzyjętych dzieci do przedszkola. Dziecko pozna swoją salę, nowe panie, rówieśników.
 • Baw się w domu z dzieckiem w przedszkole przy użyciu lalek i maskotek.
 • Czytaj malcowi bajki o przedszkolu, o rozstawaniu się z rodzicami na czas ich wyjazdu czy wyjścia do pracy.
 • Mów dziecku o tym, co Ty będziesz robić (w pracy lub w domu) w czasie jego pobytu w przedszkolu. Zaplanujcie Wasz wspólny czas po powrocie dziecka do domu.
 • Korzystaj z porad i doświadczenia pedagogicznego wychowawców. Pytaj, konsultuj, rozmawiaj.
 • W pierwszych dniach możesz zabierać dziecko wcześniej do domu. Potem stopniowo przedłużaj czas jego pobytu w placówce. Umów się z nim, że odbierzesz go np. po obiedzie i dotrzymaj słowa. Nie oszukuj go, bo straci do Ciebie zaufanie!
 • Postaraj się o odpowiednią frekwencję dziecka w przedszkolu, z wyjątkiem dni, kiedy dziecko jest chore. Systematyczne przychodzenie do przedszkola przechodzi w nawyk. Po pewnym czasie postaraj się przyprowadzać i odbierać dziecko z przedszkola codziennie o tej samej porze. Dla dzieci ważna jest stałość rytmu dnia.
 • Nie rezygnuj z pobytu dziecka w przedszkolu w pierwszych dniach, jeśli płacze przy rozstaniu. Powinno wiedzieć, że płaczem nie wymusi na Tobie takich decyzji.
 • Ubieraj dziecko wygodnie, w ubrania, które lubi. Niech czuje się komfortowo. Daj do przedszkola ubranie na zmianę.

I jeszcze kilka rad  dla Rodziców:

Najważniejszy jest uśmiech Mamy i Taty

Rano- uśmiech na dobry humor,

po południu – na znak, że to był dobry dzień.

Zanim dziecko wejdzie do przedszkola…

Powiedz mu kto i kiedy odbierze je z przedszkola – taka wiedza daje dziecku poczucie bezpieczeństwa.

Życz mu miłego dnia – zachęci to maluszka do pozostania w przedszkolu. Daj buziaka, przybij „piątkę”.

Unikaj…

Zwrotów: „Nie martw się”, „Nie bój się”, „Musisz tu zostać, bo…” – takie komunikaty przynoszą odwrotny skutek.

Pośpiechu i chaosu – to zwiększa stres Twój i dziecka.

Długich rozmów przed przedszkolem – to tylko przedłuża czas rozstania.

Oszukiwania np. „Idę tylko do samochodu”, „Zaraz wrócę” – dziecko straci do Ciebie zaufanie i następnego dnia rozstanie będzie jeszcze trudniejsze.

Obietnic bez pokrycia np. mama obiecuje, że przyjdzie po obiedzie, ale nie przychodzi.

Przekazywania dziecka na ręce Pani – dziecko powinno samo wejść do placówki. 

Szantażu typu: „Jeśli nie wejdziesz do przedszkola, to…” – takie komunikaty tylko potęgują emocje, z którymi dziecko nie może sobie poradzić. 

Zasada trzech minut

Każdego dnia po odebraniu dziecka z przedszkola poświęć przynajmniej trzy minuty na rozmowę z nim. Zapytaj, jak spędziło dzień, co mu się podobało, czym się bawiło itp. Staraj się pytać tylko o przyjemne aspekty, a o przedszkolu mówić pozytywnie. 

 

DROGIE PRZEDSZKOLAKI !!!

ŻYCZYMY WAM, ABY WASZE MALEŃKIE SERCA 

BYŁY PEŁNE WIARY W SIEBIE I SWOJE MOŻLIWOŚCI,

ABYŚCIE TUTAJ Z NASZĄ POMOCĄ ROZWIJALI SWOJE SKRZYDŁA.