Zajęcia origami w przedszkolu

 

Grupy Biedronek i Pszczółek biorą udział w innowacji pedagogicznej „Origami jako metoda wspierająca przygotowanie do nauki pisania”.   

Origami jako sztuka składania papieru jest ciekawą metodą wspierającą całościowy rozwój dziecka. W trakcie pracy przedszkolaki zapamiętują kształty, sposoby zgięć, kolejność składania papieru oraz odkrywają nowe kombinacje. Zajęcie takie wymagają od dziecka precyzji składania, staranności, koncentracji uwagi. Jest też świetnym ćwiczeniem rąk, co pozytywnie wpływa na umiejętności niezbędne do nauki pisania. Origami rozwija wyobraźnię i fantazję, doskonali orientację przestrzenną, uczy konstruktywnego myślenia, ćwiczy pamięć. 

W naszym przedszkolu innowacja realizowana jest w drugim półroczu jako dodatkowe zajęcia popołudniowe. Realizowaliśmy już technikę przestrzenną na bazie prostokąta i kwadratu oraz technikę origami płaskiego z koła. W miesiącu lutym, marcu i kwietniu powstało kilka ciekawych prac takich jak: kredki, kot, pies, pukawka, samolot, królik wielkanocny, krokodyl, foka, wieloryb.