17 Wielopoziomowa Drużyna Harcerska „Bullerbyn”

 • DMB  ŻelechówW dniach 24-25 lutego braliśmy udział w Dniu Myśli Braterskiej w Żelechowie, którego przewodnim tematem było „Rok  2018 – rokiem Ireny Sendler.
  Otwieramy się więc na inność”. Mieliśmy wyjątkową okazję poznania kultury żydowskiej. Graliśmy, tańczyliśmy i w przyjaznej atmosferze świętowaliśmy. W sobotę wieczorem nasze świecowisko zaszczycili goście – min. przedstawiciele władz  powiatowych i samorządowych. Również podczas świecowiska nasze dwie Zuchenki Amelia Tobiasz i Amelia Michalczyk złożyły Obietnicę Zuchową.

 • Przygotowania do Dnia Myśli Braterskiej – 24-25 lutego 2018

Warunkiem uczestnictwa w  Dniu Myśli Braterskiej było wykonanie zadań przedzlotowych. Nasi Harcerze i  Zuchy  solidnie starali się je zrealizować. Wyzwania, którym sprostaliśmy to: zaproszenie na świecowisko Wójta Gminy Łaskarzew Pana Mariana Janisiewicza, wykonanie i wysłanie zaprzyjaźnionej gromadzie karty z życzeniami oraz wykonanie i wysłanie listu z życzeniami do skautów funkcjonujących w innej kulturze, religii. 


 • Warsztaty ludowe – PisankiW piątek  16 marca 2018r. odbyły się długo wyczekiwane warsztaty pisania woskiem pszczelim na jajkach  – krótko mówiąc robiliśmy pisanki. Pani Anna Kicman zaprezentowała nam pisanki pochodzące z różnych stron Polski. Ciekawie opowiadała o technikach ich wykonania, a  Druhnie Dominice zdradziła tajemny przepis na idealne barwienie wydmuszek. No cóż, żeby idealnie zabarwić jajko należy spełnić pewne warunki. Ale … to tajemnica.

 • Spotkanie opłatkowe

5 stycznia to był  szczególny dzień dla naszej Drużyny. Właśnie wtedy miało miejsce nasze spotkanie opłatkowe, zorganizowane przez Druhnę Natalię Witak. W poczuciu wspólnoty składaliśmy sobie życzenia noworoczne, śpiewaliśmy kolędy i pastorałki.


 

 • Betlejemskie Światło Pokoju

W poniedziałkowy  wieczór Harcerze z 22 Szczepu  Harcerskiego „Itaka” z Sobolewa przekazali Betlejemskie Światło Pokoju. W uroczystej Mszy Świętej uczestniczyła liczna grupa naszych Zuchów i Harcerzy.


 

 • Patrol zuchowy

Kontynuacją działań na rzecz pomocy zwierzętom było opracowanie ulotek zawierających podstawowe zasady opieki nad naszymi czworonożnymi przyjaciółmi. Ulotki opatrzone kopiami  pięknych ilustracji autorstwa  naszych Zuchów, zostały przekazane mieszkańcom wsi Izdebno, podczas specjalnie zorganizowanego patrolu.


 

 • Warsztaty ludowe – wycinanka garwolińska i kołbielska 

Bardzo dobrze znana Zuchom i Harcerzom pani Agnieszka Niwińska w dniu 14 grudnia 2017r. opowiadała nam o historii wycinanek garwolińskiej i kołbielskiej. Mielimy okazję obejrzeć bardzo stare, oryginalne wycinanki wykonane przed laty,  przez  twórców ludowych z okolic Garwolina. Niezwykła opowieść pani Agnieszki przeniosła nas w czasie do nieistniejących miejsc. Stare wycinanki zaś do historycznych wydarzeń i scen z życia codziennego mieszkańców naszych okolic. Spróbowaliśmy sztuki wycinania przy użyciu zwykłych nożyczek, ale mieliśmy też szansę spróbować wycinania oryginalnymi nożycami do  strzyżenia owiec. Samo posługiwanie się nimi to prawdziwa sztuka. 


 

 • Harcerski biwak

Z piątku na sobotę (08-09 grudnia 2017r. ) zuchy i harcerze nocowali w szkole. Nasze spotkanie z jednej strony miało charakter podsumowujący dotychczasowe działania związane z  programem ” Stop bierności. Wyzwolić energię”, z drugiej zaś poświęcone było zapomnianym zwyczajom i tradycjom bożonarodzeniowym.


 • Podsumowanie zbiórki na rzecz Schroniska „Happy Dog ” w Sobolewie

  30 listopada 2017r. zakończyliśmy zbiórkę darów dla Schroniska „Happy Dog ” w Sobolewie. Dzięki życzliwości darczyńców uzbieraliśmy 59kg karmy suchej, blisko 40 kg karmy mokrej, 1 opakowanie  kostek do pielęgnacji psich zębów,  a także 2 miski. Pomoc rzeczową  kierownikowi schroniska przekazały druhny  Dominika Mąkowska i Natalia Witak. Tę akcję włączyliśmy w działania w ramach programu „Bezpieczna+”


 • Warsztaty ludowe 

14 października 2017r. zuchy i harcerze z Druhną Dominiką i Druhną Oliwią mieli zaszczyt uczestniczyć w trzeciej części warsztatów ludowych. Stara, drewniana szkoła w miejscowości Strych niesamowicie przypominająca tę z  książki „Dzieci z Bullerbyn” stała się dla nas  wręcz  magicznym miejscem, gdzie pani Kasia z Mazowieckiego Instytutu  Kultury zapewniła nam  i innym drużynom harcerskim niesamowite atrakcje.  Zuchy poznały zabawy swoich  dziadków i pradziadków.  Harcerze dostąpili zaszczytu słuchania muzyki w wykonaniu legendarnego muzykanta pana Stefana Nowaczka, o którym  tak wiele słyszeli podczas wcześniejszych warsztatów. Wszyscy mieli możliwość uczestniczenia w  zabawach, pląsach  i tańcach ludowych. Bez wątpienia najwspanialszym wydarzeniem była prawdziwa wiejska potańcówka na „dechach”. Tańce przy muzyce wykonywanej przez prawdziwych muzykantów, możliwość patrzenia na starszych ludzi, którzy na naszych oczach wirowali jak młodzieniaszki  sprawiało, że czuliśmy jakbyśmy przenieśli się w czasie. Na długo pozostaną w nas wspomnienia tej magicznej soboty.


 

 • Warsztaty ludowe „Mazurki na Mazowszu”

Od września do grudnia 2017r.  nasza drużyna realizuje program „Stop bierności. Wyzwolić energię”. Pierwszym przedsięwzięciem w ramach programu było nawiązanie współpracy z Mazowieckim Instytutem Kultury. Dzięki przychylności pani Katarzyny Linder  dniach 18-19 września w naszej szkole odbyły się warsztaty ludowe „Mazurki na Mazowszu”. Muzykanci – Agnieszka i Mateusz Niwińscy zaznajomili nas z tradycją muzyki wiejskiej Mazowsza Południowo-Wschodniego, w tym Powiśla Maciejowickiego. Grali nam oberki, powiślaki, polki, walce i tanga. Śpiewali i uczyli przyśpiewek. Pani Patrycja z kolei wprowadziła nas w świat tańca ludowego.


 • Harcerski Rajd Nadwiślański

W dniach 15 – 17 września 2017r. odbył się Harcerski Rajd Nadwiślański, w którym wzięli udział harcerze starsi: Natalia Witak i Dawid Szarek. Harcerze mieli do pokonania trasę z Miętnego do Stanicy w Polewiczu.  Podczas wędrówki  zaliczali zadania związane z tematem wody. Rywalizacja była niezwykle zacięta, ale co najważniejsze, zakończyła się ogromnym sukcesem. Natalia i Dawid z harcerką Julią z Rudy Talubskiej zajęli 3. miejsce na podium. Gratulujemy naszym harcerzom  tym bardziej ,że   był  to ich pierwszy rajd.


 • Harcerski start

Wielopoziomowa drużyna harcerska  przy Zespole Szkół w Izdebnie powstała w roku 2016r. Bakcyla harcerstwa w uczniach zaszczepiła Pani Dominika Mąkowska – założycielka drużyny harcerskiej Bullerbyn. Od tej pory uczniowie systematycznie spotykają się, uczestniczą w zbiórkach harcerskich, biwakach, rajdach, itp.