Akcja „Pomagamy zwierzętom”

      Gruba pokrywa śnieżna, na przemian występujące odwilże i nawroty mrozu, zalegający śnieg, bardzo mocno ograniczają zwierzętom dostęp do pokarmu. Zwierzęta obgryzają pąki i korę z młodych drzewek niszcząc je.

Wychodzą na pola uprawne i obgryzają zboża ozime, szukają również resztek zbóż z ubiegłego sezonu. Dlatego też, leśnicy i myśliwi podczas  tego najtrudniejszego okresu dokarmiają zwierzęta w lesie, przez co zmniejszają rozmiar szkód wyrządzanych przez nie w uprawach leśnych oraz rolnych. Karma podawana jest w paśnikach, co zabezpiecza ją przed czynnikami atmosferycznymi. Z karmy wykładanej w paśniku chętnie korzystają np. sarny, jelenie, daniele, dziki i zające.

      Właściwe dokarmianie zwierząt leśnych to prawdziwa sztuka. Z dostarczaniem zwierzętom pokarmu nie można przesadzać. Najważniejsze jest dokarmianie w warunkach ekstremalnych. Gdy zima jest łagodna, powinny one radzić sobie same. Inne ważne zasady dokarmiania zwierząt to:

  1. Zwierzęta leśne mogą być dokarmiane tylko w porozumieniu z leśniczym lub przedstawicielem koła łowieckiego;
  2.  Należy  zwrócić uwagę na rodzaj wykładanej karmy, podanie niewłaściwego pokarmu może spowodować u zwierząt choroby, osłabienie organizmu, a nawet śmierć;
  3.  Dokarmiać należy systematycznie, w stałych miejscach i tylko w czasie surowej zimy                                                                                                              

W naszej szkole od 11.10.21r. do 29.10.21r. trwała zbiórka kasztanów, żołędzi i orzechów. Uczniowie szkoły podstawowej i przedszkolaki wykazały się dużym zaangażowaniem, dzięki czemu zebraliśmy dużą ilość pokarmu, aż  640 kg.! Nasze zbiory zostały przekazane do koła łowieckiego „Ursus”. Umieszczone w odpowiednich paśnikach, będą w sezonie zimowym przysmakiem m.in. jeleni, saren i dzików.

Uczniowie i przedszkolaki, którzy znacząco włączyli się w zbiórkę to:

1.Iga Z. grupa Smerfy (81,5kg),

2.Katarzyna M. kl. II (77,5kg),

3. Anna M. kl. IV (75,5 kg),

Antoni S. kl. III (42kg), Aleksandra M. i Nataniel L. grupa Biedronki (50kg), Dawid B. kl. III (20kg), Gabriela Z. gr. Pszczółki  i Kacper Z. gr. Krasnoludki (18 kg), Natalia M. kl. IV i Zuzanna M. kl. II (15 kg), Amelia M. kl. VI(13kg).

Wszystkie wyżej wymienione osoby (z bieżącej akcji, a także z ubiegłorocznej) odebrały nagrody ufundowane przez koło łowieckie „Ursus”. Dla wszystkich, którzy brali udział w akcji zorganizowanej przez A.Hys oraz uczestników projektu ogromne podziękowania 🙂