Karnawał -czas start!

Zbliża się czas karnawału, dlatego już dziś zachęcamy do przygotowań z nim związanych. Poniżej kilka propozycji zabaw karnawałowych dla dzieci:

Zabawa karnawałowa dla dzieci wymaga dwóch najważniejszych elementów: dobrego humoru i miłego towarzystwa… reszta „zrobi się sama”:-). Wśród zabaw karnawałowych dla dzieci można znaleźć tzw. pewniaki, czyli zabawy, w które bawili się w szkole nawet dzisiejsi dorośli – gorące (brakujące) krzesła, wężowe tańce i – oczywiście – bal przebierańców. Pomysłów na zabawy karnawałowe dla dzieci jest jednak mnóstwo, my podpowiadamy kilka najciekawszych zabaw, które sprawdzą się na balu karnawałowym nawet w domu.

Brakujące krzesło

Ta zabawa robi furorę nie tylko w szkołach, ale i na weselach – sprawdzi się więc w szerszym gronie. Przygotowanie do gry polega na ustawieniu na środku sali krzeseł. Musi ich być mniej niż uczestników zabawy – w podstawowej wersji o jedno krzesło. Osoba prowadząca zabawę puszcza muzykę, uczestnicy tańczą i gdy melodia ucichnie muszą szybko zająć miejsce. Ten uczestnik gry, który nie zdąży usiąść na krześle – odpada. A razem z nim zabiera się kolejne krzesło.

Naśladowanie – zabawa karnawałowa

Zabawa opiera się na tańcu, dlatego niezbędna będzie muzyka. Gdy ta ucichnie, osoba prowadząca zabawę mówi zdanie „Zatańcz jak…” i wybiera zwierzę, zawód – co przyjdzie jej do głowy. Najczęściej dzieci naśladują m.in. baletnice, dinozaury, hipopotamy.

Worek z niespodzianką

W tej zabawie to my na etapie przygotowań musimy wykazać się wyobraźnią. Do worka wkładamy różne gadżety i elementy przebrania – maski, okulary, peruki i śmieszne czapki. Ważne, żeby poszczególne części garderoby do siebie nie pasowały.

Sałatka owocowa 

 Rozdajemy dzieciom ilustracje różnych owoców (po kilka sztuk jednego rodzaju). Na hasło „banany”  dzieci, które posiadają kartę na której jest przedstawiony ten owoc wstają i jak najszybciej zamieniają się miejscem z innymi „bananami”. A na hasło „sałatka owocowa” wszystkie dzieci wstają i zajmują inne miejsca. Zaletą tych kilku zabaw jest to, że nie zawierają elementu  rywalizacji, każde dziecko może się poczuć pewnie i z radością się bawić.

Zachęcamy do aktywności! 🙂

Przygotowali: nauczyciele świetlicy szkolnej.