Klasy I – III w Kazimierzu Dolnym

 

„Kazimierz Dolny nad Wisłą,

jak perła między wzgórzami,

swoistym pięknem nam zabłysnął,

ryneczkiem z kamienicami.” (fragment piosenki M. Grechuty)

5 listopada 2021 roku nasze najmłodsze klasy pojechały do Kazimierza Dolnego.

Poznaliśmy miasto pełne historii i kultury położone między pięknymi krajobrazami i rzeką Wisłą. Zwiedzanie zaczęliśmy od spaceru brzegiem Wisły, następnie podziwialiśmy przepiękny, średniowieczny rynek, jego wspaniałe kamienice oraz zabytkową studnię. Spacerkiem doszliśmy na Wietrzną Górę, na której zwiedziliśmy Klasztor Franciszkanów i podziwialiśmy piękną panoramę miasta. Idąc uliczkami Kazimierza przyglądaliśmy się kamienicom oraz poznaliśmy historię i legendy tego tajemniczego miasta przedstawione przez naszego pana przewodnika. Następnie weszliśmy na Górę Trzech Krzyży i tam przyglądaliśmy się pięknej okolicy. Widok był niesamowity! Podczas zejścia z góry mogliśmy zobaczyć ruiny XIV-wiecznego zamku. Kolejną atrakcją wycieczki była przejażdżka eko-busikami. Podczas tej podróży widzieliśmy z daleka najstarszy budynek miasta, a mianowicie basztę oraz podziwialiśmy stare kazimierskie spichlerze, czyli dawne magazyny zbożowe miejscowych kupców. Głównym celem tej przejażdżki był Wąwóz Korzeniowy Dół, gdzie poznaliśmy jego uroki i historię. Podczas wizyty w Kazimierzu spotkaliśmy niezwykłego kundelka o imieniu Kwadrat z wytartym noskiem. A dlaczego wytarty? Bo ponoć jego potarcie przynosi szczęście i zapewnia powrót do Kazimierza Dolnego. Zatem mamy nadzieję, że tam wrócimy, bo wiele atrakcji do odkrycia jeszcze przed nami 🙂 

To był wspaniały dzień, pełen wrażeń i niespodzianek. Wróciliśmy radośni, z cudownymi wspomnieniami, pamiątkami i oczywiście maślanymi wypiekami w kształcie koguta. Bo bycie w Kazimierzu i niespróbowanie legendarnego, drożdżowego Koguta Kazimierskiego jest niewybaczalne 🙂