Mikołajki w szkole


Mikołajkowe prezenty, czerwone i zielone stroje z motywami świątecznymi wprowadziły nas w bożonarodzeniowy nastrój.

Nazwa „mikołajki” pochodzi od świętego Biskupa z Miry, który żył w III/IV wieku i zmarł 6 grudnia, W tym dniu obchodzimy imieniny Mikołaja i mikołajki.

Biskup odziedziczył po swoich rodzicach wielki majątek, którym dzielił się z biednymi, nie ujawniając swojej tożsamości. Potrzebującym pomagał najczęściej w nocy, aby nikt go nie rozpoznał. Po świętym Mikołaju pozostała nam pamięć o tym, że czynił dobro, bezinteresownie pomagał innym. Zatem wiara w Mikołaja jest wiarą w dobro i miłość, która łączy ludzi. 

Obdarowywanie swoich najbliższych upominkami to stara tradycja. W Polsce mikołajki obchodzone są od XVIII wieku, kiedy to wręczano sobie bożonarodzeniowe podarki takie jak jabłka, pierniki. Od XIX wieku zaczął się zwyczaj wręczania prezentów dzieciom. Pierwszymi dziećmi, które otrzymywały upominki były dzieci mieszkające na dworach oraz w domach mieszczańskich. 

6 grudnia obdarowujemy się niewielkimi, skromnymi prezentami. Najczęściej wkładamy je sobie w nocy pod poduszkę, umieszczamy je w workach zawieszonych przy łóżku lub wręczamy bezpośrednio danej osobie. Najważniejsze jest obdarowanie dzieci i to właśnie one najwięcej radości czerpią z tej tradycji.

Wszystkie obdarowane prezentami dzieci dziękują Świętemu Mikołajowi. Zapraszamy do nas w Boże Narodzenie!!!