Przywróć naszą Ziemię

Dzień Ziemi jest swoistym dzwonkiem alarmowym, przypominającym nam, że przekraczając kolejne granice nieodpowiedzialnych działań, każdego dnia zabijamy powietrze, glebę, wody,  żywe stworzenia, które zamieszkują Ziemię.

Ważne więc, żeby to, co zostało do uratowania – ratować, a to gdzie jeszcze nie narobiliśmy ogromnych szkód – próbować wyprowadzać na przysłowiową prostą. Każde działanie temu służące jest na wagę złota. Na przykład receptą na przyjazne, zielone podwórka jest ich „odszczelnienie” z betonowych elementów i  wprowadzenie większej bioróżnorodności – kwietnych łąk, pnączy na ogrodzeniach, zielonych ścian czy beczek na deszczówkę, którą potem można wykorzystać do podlewania ogrodu czyli miejsca na chwilę wytchnienia. 

Z okazji Dnia Ziemi uczniowie naszej szkoły poszukiwali przyrody wokół siebie w dziwnych, nieoczywistych miejscach. Rejestrowali miejsca gdzie przyroda walczy o swoje miejsce w mieście, na wsi na przykład na dachach budynków, w rynnach, rośliny wyrastające z murów, w pęknięciach asfaltu, między płytami chodnikowymi. 

A to efekty poszukiwań przyrody, która walczy nawet o najmniejszy fragment miejsca dla siebie w świecie tak bardzo przekształconym przez człowieka:  

 

(Aneta Hys)