Wieczór Patriotyczny

„11 listopada 1918. Zapamiętamy już na zawsze”

Pod takim hasłem 13 listopada 2023 r. odbyła się uroczystość, podczas której wybrzmiały przepiękne pieśni i piosenki patriotyczne.

To była wyjątkowa uroczystość upamiętniająca 105. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. W przepięknej scenerii, w sali zapełnionej po brzegi można było wzruszyć się, posłuchać, a nawet pośpiewać pieśni patriotyczne. 

Na początku wybrzmiała pieśń znana i bliska każdemu Polakowi, czyli nasz hymn narodowy, który wprowadził nas w podniosły i wyjątkowy nastrój. Następnie zaprezentowali się najmłodsi artyści, czyli przedszkolaki. Piosenką „Co to jest niepodległość?” przywitali przybyłych gości. Po najmłodszych przyszedł czas na uczniów poszczególnych klas. Następnie uroczystość poprowadził chórek składający się z nauczycieli i pracowników naszej szkoły i przedszkola. Wybrzmiały takie pieśni i piosenki jak: „Piechota”, „Przybyli ułani pod okienko”, „Rozkwitały pąki białych róż”, „O mój rozmarynie”, „My pierwsza brygada”, „Tu wszędzie jest moja ojczyzna”, „Biały krzyż” i wiele innych. Wieczór Patriotyczny zakończyło uroczyste odśpiewanie „Roty”.

Teksty pieśni patriotycznych opisują historię naszego kraju oraz emocje, które towarzyszyły poszczególnym wydarzeniom. W czasach ich powstawania miały na celu wzmacnianie poczucia jedności w narodzie, dodawanie otuchy, wzywanie do walki. Dziś śpiewanie pieśni patriotycznych jest formą wyrażenia miłości do ojczyzny oraz szacunku dla tych, którzy walczyli o jej niepodległość. To także okazanie poszanowania dla naszych korzeni, tożsamości narodowej i wspólnej historii. 

Pieśni i piosenki w wykonaniu przedszkolaków i uczniów w wielkim skrócie: