Z kart historii

Zespół Szkół w Izdebnie składa się ze Szkoły Podstawowej i Przedszkola.

Obecna Szkoła Podstawowa w Izdebnie do 1885r. była gminną szkołą typu wędrownego – od wsi do wsi – według życzeń i warunków lokalowych mieszkańców gminy Łaskarzew. W 1885r. szkoła mieściła się we wsi Dąbrowa. W roku 1908 przeniesiona została do wsi Krzywda, następnie w 1910 roku szkołę przeniesiono do wsi Izdebno. Szkoła nie miała swojego budynku, nauka odbywała się w domu  jednego z rolników, pana Michała Michalczyka.  w 1922 roku szkołę przeniesiono do własnego budynku, wybudowanego przez mieszkańców wsi Izdebno. Między rokiem 1922 a 1924 rozparcelowany został majątek Izdebno (budynek szkoły), a w pozostałym ośrodku i zabudowaniach założono sierociniec dla dzieci po zaginionych w czasie wojny rodzicach. Założony sierociniec przyczynił się do rozwoju stopnia organizacyjnego szkoły. Około roku 1965 powstał obecny budynek szkoły. Dyrektorem w tym czasie był M. Szeląg. W 1967 roku kierownictwo szkoły objęła Pani Halina Niezgoda.  W roku 1990 dyrektorem szkoły została Pani Hanna Flak, a od  2010 roku dyrektorem jest  Pani Elżbieta Gazda.

Publiczne Przedszkole w Izdebnie powstało w   roku 1977, wtedy jeszcze jako  samodzielna placówka – przedszkole jednooddziałowe. W roku 2001  powstał Zespół Szkół w Izdebnie, w skład którego weszła Szkoła Podstawowa i Przedszkole. Dyrektorem Zespołu Szkół została Pani Hanna Flak. Od roku 2010 dyrektorem Zespołu Szkół w Izdebnie jest Pani Elżbieta Gazda. Przedszkole w roku 2011 zostało przekształcone w przedszkole dwuoddziałowe, a w 2016 w przedszkole trzyoddziałowe. W roku 2018 przy wsparciu Wójta Gminy Łaskarzew podjęto decyzję o utworzeniu kolejnego, czwartego oddziału przedszkolnego w roku szkolnym 2018/2019.

W związku z powyższym postanowiono zaadoptować pomieszczenie do zajęć wychowania fizycznego na dwie sale przedszkolne. W wakacje trwały intensywne prace remontowe. W rezultacie powstały dwie nowe sale przedszkolne, kolorowa łazienka dla przedszkolaków oraz przestronna szatnia przedszkolna. Ze środków  UG zakupiono nowe meble do sali 3-latków i 4-latków.

Poniżej fotografie przedstawiające pierwszy, drewniany budynek szkoły:

      

Budynek szkoły w kolejnych latach:

 

 

Zespół Szkół w Izdebnie obecnie: