Akcja #Szkoła Pamięta – 29 października 2021r.

   

„Szkoła pamięta” to akcja Ministerstwa Edukacji i Nauki odbywająca się w okresie, w którym w sposób szczególny wspominamy zarówno naszych bliskich, którzy już odeszli jak i tych, którzy zapisali się w historii – tej ogólnonarodowej i lokalnej. W ten sposób inicjatywa nawiązuje do polskiej tradycji Świąt Zadusznych.

Celem akcji jest zwrócenie uwagi młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, szczególnie tych, którzy są związani z historią danego miejsca, regionu, społeczności.

 Nasza szkoła bierze udział w akcji „Szkoła Pamięta” już po raz trzeci. 

Przedszkolaki w ramach akcji wykonały symboliczne prace plastyczne oraz wysłuchały pogadanek na temat tradycji odwiedzania cmentarzy i wspominania bliskich zmarłych.

Wychowawcy wraz z uczniami klas I-III odwiedzili cmentarz w Łaskarzewie, zapalili symboliczne światełko przy Grobie Obrońców Łaskarzewa z 1939r. oraz 108 Ofiar z Wanat z 1944r.

Uczniowie klas starszych również wzięli udział w klasowych pogadankach, wykonali prace plastyczne, a także plakaty, które nawiązywały do obchodów Uroczystości Wszystkich Świętych oraz Dnia Zadusznego. W ramach pamięci o tych, którzy odeszli dzieci odszukiwały w domach pamiątki po najbliższych, które zostaną zaprezentowane na kolejnych zajęciach z wychowawcą, chętni opracowali  prezentacje multimedialne. Uczniowie obejrzeli gazetkę ścienną o tematyce „Szkoła Pamięta” rozmawiając przy tym na temat postawy patriotycznej i zadumy towarzyszącej w tych szczególnych dniach.