Klasy I – III na wycieczce w Lublinie


11 maja młodsze klasy zwiedziły przepiękny Lublin.

Pierwszą atrakcją wycieczki był skansen w Lublinie, czyli Muzeum Wsi Lubelskiej. Tam uczniowie podczas lekcji muzealnej poznali stare zawody pozarolnicze, charakterystyczne dla lat przedwojennych. Zobaczyli, jak pracował młynarz, olejarz, garncarz, kowal czy powroźnik. Następnie pod okiem przewodnika dowiedzieli się i zobaczyli, jak wyglądała dawniej wieś oraz jakie sklepy i punkty usługowe funkcjonowały w ówczesnych miasteczkach. Poznali budowę drewnianej chaty krytej strzechą, wygląd starego kościoła czy plebanii. Byli w kuźni, młynie, chałupie garncarza, w gospodarstwie wiejskim, gdzie mogli zobaczyć sprzęt służący do uprawy roli. Zobaczyli jak wyglądał prawdziwy dwór z XVIII w. i ogród go otaczający. Skansen okazał się urzekającym miejscem pełnym zieleni, kwiatów i zwierząt, a spacer był okazją do niezwykłej podróży w przeszłość. 

Po przepysznym obiedzie przyszła kolej na spacer po mieście. Najpierw był park z fontannami, następnie Stare Miasto, czyli Brama Krakowska, Rynek Starego Miasta, Plac po Farze, Brama Grodzka (a tam przepyszne lody!), Plac Zamkowy i Zamek Królewski.

To był dzień pełen atrakcji i niezapomnianych chwil. Dzieci wróciły do domu zmęczone, ale z nowymi doświadczeniami i pięknymi wspomnieniami.