Akcja Sprzątanie Świata

 28 finał Akcji Sprzątanie świata – Polska.

 Każdy Polak zapytany o sprzątanie świata, nie tylko wie, o co chodzi, ale sam brał czynny udział w którejś z 27 minionych edycji Akcji jako uczeń, absolwent czy też rodzic. Dlaczego pomimo upływu lat nadal sprzątamy? Odpowiedź jest prosta – bo nadal śmiecimy. I to w miejscach pięknych z natury, gdzie zwykle szukamy wytchnienia od pracowitej codzienności.

 Dlaczego więc śmiecimy?

Jest tak wiele odpowiedzi jak wielu jest śmiecących: bo nie ma blisko pojemnika na śmieci, bo możemy, bo nie widzimy związku pomiędzy śmieciem w naturze a kondycją środowiska, bo nie myślimy o przyszłości żyjąc „tu i teraz”, bo niech inni sprzątają… Dlatego tegoroczna Akcja została opatrzona hasłem, które jest parafrazą kartezjuszowego „Cogito ergo sum” (myślę więc jestem) i brzmi „Myślę, więc nie śmiecę”. Każdy, kto w ciągu minionych 27 lat chociaż raz posprzątał  swój kawałek Polski i wsłuchał się w myśl przewodnią kolejnych edycji Sprzątania świata, nie wyrzuci śmieci do lasu, do parku, na plażę czy do rzeki. Bo jak mówi Inicjatorka tej Akcji w Polsce – Mira Stanisławska-Meysztowicz: „(…) dzisiejsze dzieci, to będą już zupełnie inni dorośli. Oni doskonale wiedzą, jak ważna jest natura, że wszystko jest ze sobą powiązane wspólnym węzłem życia”.

W związku z powyższym 16  września w naszej szkole uczennice klasy ósmej, pod opieką pani Anety Hys przedstawiły uczniom klas 1-8  prezentacją multimedialną zatytułowaną „Myślę, więc nie śmiecę”.   Chętni uczniowie z klas 4-8 wykonali plakaty promujące tegoroczną Akcję Sprzątania Świata.